Otvorena izložba "Školstvo u tešanjskom kraju 1878 - 1918. godine", 12.08.2016. godine

  • rasid orlovic
  • 12.08.2016
  • Komentara: 0
  • Vijesti,

U okviru općinske manifestacije „Ljeto u Tešnju 2016.“  u petak, 12. augusta  2016. godine poslije džuma-namaza u atriju Medžlisa IZ-e Tešanj otvorena je izložba „Školstvo u tešanjsom kraju 1878 – 1918. godine“  u zajedničkoj organizaciji Medžlisa IZ-e i Muzeja Tešanj, a uz finansijsku podršku Općine Tešanj i Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport.

Autori izložbe hadži Rašid Orlović, sekretar Medžlisa IZ-e Tešanj i Mensura Mujkanović, kustos Muzeja Tešanj, su u svojim obraćanjima naveli ciljeve izložbe i podatke o narodnim osnovnim školama (4 škole), konfesionalnim školama, sibjan mektebima (41 mektem i muallim), mektebiibtidaijjama (6 mektebiibtidaijja od kojih dvije na područja današnje općine Doboj), i Gazi Ferhad-begovoj medresi,  njihovim programima, udžbenicima, učenicima,  učiteljima, muallimima i muderrisima.

Ovoj svečanosti prisustvovao je veliki broj građana i zvanica među kojima glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad ef. Omerbašić, Općinski načelnik mr. Suad Huskić, poslanik u državnom parlamentu Šemsudin Mehmedović, direktori osnovnih i srednjih škola,  imami, vjeroučitelji, tešanjski prirednici i vakifi.

Pored autora izložbe, tokom programa prisutnima su se obratili i glavni imam Medžlisa IZ-e Tešanj mr. Fuad ef. Omerbašić, Općinski načelnik mr. Suad Huskić, direktor Muzeja Ernad Prnjavorac i Tatjana Mijatović, ing. arh. i član Access grupe Balkanske mreže  muzeja i priređivač taktilnog kutka.

Ove godine se navršava 131 godina od osnivanja prve narodne škole i 122 godine od osnivanja prve muške mektebiibtidaijje u Tešnju pa su autori željeli da upoznaju javnost sa školskim prilikama u tešanjskom kraju iz austrougarskog perioda. 

Izložba je tematski podijeljena u nekoliko cjelina.

Prvi (uvodni) dio izložbe govori o školstvu na području današnje BiH i tešanjskom kraju neposredno pred austrougarsku okupaciju Bosne i Hercegovine. 

U drugom dijelu izložbe su predstavjeni podaci koji svjedoče o razvoju narodnih osnovnih škola u tešanjskom kraju od 1878. do 1918. godine.

U trećem dijelu izložbe prikazane su prilike u konfesionalnom školama  sa težištem na muslimanske (kojih je u tom periodu i bilo najviše) na tešanjskom području. Najveći dio izloženih dokumenata iz ovog dijela izložbe nalazi se u nedavno otkrivenoj arhivi Medžlisa IZ-e Tešanj i predstavlja neobjavljenu izvornu građu. 

Veoma interesantan dio koji prati cijelu izložbu je taktilni dio za slijepe i slabovidne osobe  čime je i njima omogućeno da osjete muzejsku izložbu.

Autori ove izložbe zahvaljuju Bošnjačkom istitutu/fondacija Adil Zulfikartpašić na ustupljenim udžbenicima za narodne osnovne škole iz tog perioda kao i Gazi Husrev-begovoj biblioteci na ustupljenim udžbenicima za medrese korištene u nastavi u tom periodu.